התייעלות אנרגטית במלונות

ערך: אדי בית הזבדי

מדינת  ישראל
משרד התשתיות הלאומיות
האגף לשימור אנרגיה

לאור עליית מחירי הדלקים בארץ ובעולם, התייעלות אנרגטית ושימוש באנרגיות מתחדשות נעשו כורח בכל ענפי המשק. גם במלונות ניתן להקטין הוצאות על אנרגיה על ידי נקיטת פעולות אשר לעיתים אינן עולות כסף רב ותקופות ההחזר שלהן קצרות. הניסיון מראה כי עד 30% מפוטנציאל החיסכון ניתן להשיג תוך שימוש נכון באמצעי אחזקה ותחזוקה נכונים מבלי להשקיע מעבר לנידרש. כמובן שכדאי גם להשקיע בחיסכון שתקופת ההחזר שלו קצרה והערך המוסף שלו גבוה.

לפעילות ולשירותים שהמלון מספק יש השפעה עצומה על עלויות האנרגיה, למרות שלפעמים אנו לא שמים לב לכך. הוצאות האנרגיה משולמות באופן גלובלי והפעילות המסוימת הינה הכרחית לביצוע בשטח המלון. אם, למשל, היינו מנתחים נכון את הוצאות האנרגיה לפי פעילות – היינו יכולים להבין יותר טוב את המשמעות שבהפעלת תכניות התייעלות על כל אחת מהפעילויות המתרחשות במלון, לדוגמה: עלות חימום בריכה, עלות אנרגטית לכביסה, עלות הפעלת מיטבח, עלות הפעלת חדרי אירועים וכו'.

בבואנו להכין תוכנית התייעלות, חשוב שיימצאו בידנו נתונים על צריכת האנרגיה ועלותה בצורה מפורטת עד כמה שאפשר. ללא נתונים היסטורים של שנתיים ויותר, יקשה עלינו להכין תוכנית רלוונטית. על בסיס ניתוח צריכת האנרגיה, יש לקבוע מדד להתייחסות אנרגיה למ"ר לאורח כמדד סביר למלון. יש לקחת בחשבון את האזור האקלימי של המלון, את רמת השירות שלו ואת סוגי הפעילויות שהוא מספק. יש להגדיר את הפעילויות של המלון ולשאול את השאלות הנכונות לגבי כל פעילות. לאחר מכן יש לנסות ולתמחר כל פעילות ולבסוף להשוות את העלויות האנרגטיות של הפעילות האמורה עם אלטרנטיבות אחרות, לדוגמה: האם הכביסה נעשית במלון? אם כן, כמה אנרגיה מושקעת לק"ג כביסה ומהן הוצאות הטיפול האחרות ולהשוות עם עלות כביסה בחוץ. כמובן שיש לקחת בחשבון את כל הגורמים המשפיעים, כמו מקור המים החמים – האם המים החמים באים מדוד הסקה או מאנרגיה סולארית או מים חמים מושבים?

תחומי התייחסות

 • חדרי מגורים
 • כביסה
 • בריכה
 • מועדוני בריאות וכושר
 • הסעדה
 • מיטבח
 • חדרי פגישות ועסקים (יש להתייחס לגודל, למטרה, לשירותים אנרגטיים וכו')
 • מערכות מיזוג אוויר מרכזיות או מקומיות
 • חדרי אירוח
 • אולמות
 • חדרי הרצאות ואחרים

לאחר ניתוח השירותים יש לנתח מערכות כמו: מיזוג, תאורה, חימום מים וכו'.

מערכות מיזוג אוויר

מערכות אלה הן צרכן האנרגיה הגדול ביותר, וניתן לחסוך כמעט בכל נקודה החל מהמיתקן שמייצר קור ועד הצרכן הסופי – חדר האירוח או האולם הממוזג. פוטנציאל החיסכון יכול להגיע לאורך כל השרשרת עד 50%, על ידי ניהול אנרגיה (באמצעות רגשי חום ורגשי נוכחות או באמצעות מערכות ניהול מחשב) ואו על ידי עדכון (שיפור) של מערכות. במקרים של מערכות ישנות עם נצילות נמוכה, כדאי לבדוק החלפת מערכת למערכת חדישה. יש לזכור כי אורך חיים של טכנולוגיה (לא של המיתקן הספציפי) הוא שבע שנים, ואם המיתקן קיים כבר יותר משני שליש אורך החיים המוצהר על ידי היצרן, שווה לבדוק את יעילותו ונצילותו ולהשוותו לטכנולוגיה חדשה הקיימת בשוק ולבדוק האם לא כדאי להחליף המיתקן.

יש לבדוק אפשרויות של שימוש באנרגיה סולארית בטכנולוגיות שונות – חום שיורי, משאבות חום (בספיגה) וטכנולוגיות אחרות הנמצאות היום בשוק ולבחון כדאיות למיזוג מקומי בחדרים שאינם מאוישים או מאוישים חלקית.

תאורה

תאורה היא צרכן שני בגודלו במלונות. יש להעדיף עד כמה שאפשר שימוש בתאורה טבעית. במקום שבו יש קרינה חזקה, ניתן להשתמש בפילמים מסנני קרינה אשר מאפשרים לאור להיכנס מחד ומקטינים כניסת קרינת ה -UV מאידך. מסנני הקרינה מקטינים את העומס על מערכת המיזוג ומונעים בוהק. בתאורה שאינה תאורה טבעית, ניתן לחסוך בין 40%  ל-80%(!) על ידי שימוש בתאורה חסכונית. תקופת ההחזר יכולה לנוע בין שנתיים לשלוש, וגם כאן ניתן להפעיל שיטות של ניהול תאורה מקומי, ניהול ממוחשב ועדכון מערכות. אפשר לחשוב על שימוש בתאורה מקומית (רגעית או מתעמעמת) במסדרונות, בחניונים ובאתרים בהם אין תנועה רבה. יש לנתח קודם את צרכני התאורה, למשל – חדרי פגישות, אולמות אירועים, חדרי הרצאות, חדרי מגורים, שטחים ציבוריים, תאורת חצר וכו'.

מים חמים

שימוש באנרגיה סולארית נפוץ במלונות רבים באזורים טרופיים. בעבר גם בארץ היו מספר מלונות שהתקינו מערכות שמש, ויש לציין שרוב מערכות חימום מים באמצעות אנרגית השמש עובדות עד היום. נכון לעכשיו, אנו עדים להתעוררות בתחום זה ואני צופה שעם עלית מחירי האנרגיה ניראה עדנה לאנרגיה הסולארית. ישנן בארץ טכנולוגיות סולאריות שונות .שעשויות לתת פתרון גם למקומות שאין בהם מספיק שטח אם לא ניתן או אין עניין באנרגיה סולארית, יש להעדיף משאבות חום ובמידת האפשר שימוש במחממים או בדוודים המוסקים בדלקים זולים (זאת בתנאי שאינם פוגעים באיכות הסביבה).

בכל מקרה יש להשתמש במערכות יעילות, לבדוק אפשרויות של ייצור משולב (CHP), לתחזקם כראוי, לנטר ולעקוב אחר צריכת הדלק (או הגז) ותפוקת האנרגיה התרמית שלהם.

Print Friendly, PDF & Email