X

חיפה נמצאת במקום הראשון בזיהום אוויר

מפרץ חיפה צילום: שאטרסטוק

חיפה נמצאת במקום הראשון בזיהום אוויר

המשרד להגנת הסביבה חשף את נתוני פליטות החומרים המזהמים של כל המפעלים לשנת 2013. לפי המשרד עולה כי זיהום האוויר נמוך באופן משמעותי לעומת השנה שקדמה לה ומגיע עד ל-40% פחות בהיקפי המזהמים השונים, אך ארגוני הסביבה טוענים שהנתונים לא מגלים את הכל

מפרץ חיפה צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה העלה את נתוני פליטות החומרים המזהמים של כל המפעלים לשנת 2013. מהנתונים עולה כי זיהום האוויר נמוך באופן משמעותי לעומת השנה שקדמה לה ומגיע עד ל-40% פחות בהיקפי המזהמים השונים. לראשונה מפרסם המשרד גם את דירוג הערים עם פליטות הזיהום באופן הכולל גם את זיהום האוויר מתחבורה.

חיפה נמצאת במקום הראשון בדירוג הערים עם פליטות הזיהום הרבות ביותר וזאת אף שב-2013 ירד זיהום האוויר בעיר בכמעט שליש. במקום השני בדירוג הערים נמצאת תל אביב וזאת בעקבות זיהום אוויר הנובע מתחבורה. מועצה אזורית תמר הגיעה למקום השלישי בעקבות פעילות התעשייה הכבדה במישור רותם ומפעלי ים המלח הנמצאים בתחומה. אל המקום הרביעי הגיעה ירושלים, גם בבירה עיקר הזיהום נובע מתחבורה. המועצה האזורית חוף הכרמל נמצאת במקום החמישי בקרב הרשויות המקומיות עם פליטות הזיהום הגבוהות ביותר.

על פי הנתונים עולה כי סך זיהום האוויר בשנת 2013 ירד בכל הארץ לעומת שנת 2012. תחמוצות הגופרית הנפלטות לאוויר ירדו ב-19%. החלקיקים הנשימים הקטנים מגודל של 10 מיקרון צנחו בכ-40% ותחמוצות חנקן, מזהם הפוגע בדרכי הנשימה, ירדו בכ-16%. עיקר הפחתת זיהום האוויר נובע ממעבר התעשייה ותחנות הכוח לשימוש בגז טבעי ודרישות המשרד להגנת הסביבה להפחתת זיהום אוויר כתנאי לאישור פעילות של מפעלים.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר: "אנחנו נמשיך לחשוף נתונים באופן עקבי על מנת שכל אזרח יידע בדיוק מה יש באוויר שהוא נושם. הנתונים מצביעים על ירידה חדה בזיהום האוויר לעומת השנה הקודמת לה וזאת הודות לשימוש בגז הטבעי ולפעולות שלנו מול התעשייה שהביאו לשימוש בטכנולוגיות המתקדמות והירוקות ביותר. כדי שהאוויר יהיה נקי, יש לשלב זרועות עם כלל הגופים ובראשם גם האחראים על התקציבים".

בתגובה לדו"ח הוציא ארגון מגמה ירוקה הודעה לפיה:

המשרד להגנת הסביבה פרסם הודעה רשמית שבה הודה בשתי עובדות שעד עתה הוכחשו: 1. חיפה במקום ראשון בזיהום אוויר. 2. רוב זיהום האוויר בחיפה מקורו בתעשייה.

עד היום היו מקרים שאנשים הצהירו ש"האוויר בחיפה הוא מהנקיים בארץ", היו גם כאלה שהצהירו שהמקור העיקרי לזיהום הוא התחבורה. הפעם ההצהרה אינה משתמת לשתי פנים- חיפה אכן מובילה בזיהום אוויר ומתוך כ- 2,500 טון חומרים אורגניים נדיפים שנפלטים בחיפה, כ- 1,700 מקורם בתעשייה.

כבר ב- 2011 ניסה המשרד להגנת הסביבה להכריז על חיפה כמוכת זיהום אוויר אבל לא עשה זאת בגלל החשש העירייה מפני פגיעה בתדמיתה של העיר והמפעלים.

יחד עם זאת בהצהרה נאמר שזיהום האוויר בחיפה ירד. במציאות, רוב תחנות הניטור בחיפה מנטרות כ-10 מזהמים המאפיינים לתחבורה. יש עוד מספר תחנות בודדות שלא פועלות כבר מספר שנים, בעוד שמספר המזהמים הנמדד בתחנות באירופה ובארה"ב נמדד בעשרות ולפעמים מגיע ליותר ממאה חומרים מנוטרים. באופן אבסורדי, ניתן ללמוד מהדוחות שמפרסמים המפעלים עצמם יותר משאנחנו יודעים מתחנות הניטור, וגם על הנתונים האלה אפשר להתווכח. אכן יש ירידה בחלק מהמזהמים בעקבות התקנת פילטרים ומיתקנים לטיהור וכן בגלל המעבר לגז הטבעי – הבעיה היא שהתרחבות בז"ן תוסיף על הזיהום באופן שיעבור בהרבה את הרמה שהייתה לפני כן.

בימים אלה מנסים לקדם מספר תוכניות שיגדילו את הזיהום במפרץ חיפה, וקשה לדעת פי כמה בדיוק. התוכניות האלה קשורות אחת בשנייה: הרחבת בתי הזיקוק פי 3.3, הכנסת גפ"ם (גז פחמני מעובה) וקונדנסייט – חומר מזהם ורעיל במיוחד, אחד מחומרי הבסיס לתעשייה הפטרוכימית לקרקעות הצפון, נמל חדש לייצוא דלקים. בישיבת הועדה לאיכות הסביבה בחיפה ביום ראשון ה16.11, נציג משרד הבריאות, ונציגת המשרד להגנת הסביבה לא הראו רצון ונכונות לעצור את התוכניות האלה.

עיריית חיפה מסרה בתגובה שהיא לא רוצה שהמשרד להגנת הסביבה ישאיר אותה ואת הארגונים הירוקים לבדם מול המזהמים. עד עכשיו קשה היה לומר שעירית חיפה ויונה יהב בפרט, שיתפו פעולה עם ארגונים סביבתיים. לדוגמה, התוכנית להרחבת בז"ן אושרה על ידי יונה יהב ב- 2012 למרות התנגדויות חוזרות ונשנות מצידנו ומצד התושבים.

אם לא תהיינה דחיות, ב- 11 בדצמבר יתקיים דיון מכריע במועצה הארצית לתכנון ובניה בנוגע לערר שהגישה "מגמה ירוקה", יחד עם קואליציית ארגוני הסביבה, על החלטת הועדה המחוזית בנושא הרחבת בז"ן פי 3,"מגמה ירוקה" והתושבים מתכננים הפגנת ענק מול המשרדים בירושלים והפגנות נוספות באזור חיפה עד שתתקבל ההחלטה שתאפשר לתושבים לישון בשקט.

גלית גפן ממובילי המאבק בהתרחבות בז"ן וראש תא אורנים ב"מגמה ירוקה":
"עיריית חיפה יוצאת בהצהרות לתקשורת אבל במקום לשתף איתנו פעולה, פועלת נגדנו- התושבים, ישיבת ועדת איכות הסביבה האחרונה הסתיימה בסתימת פיות ולא התאפשר לנו לשאול שאלות, ההתכנסות הבאה תיערך בעוד שלושה חודשים, ללא תוכנית עבודה מאף גורם משרדי. אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים, אנחנו נצא לרחובות, ונזעק את זעקת התושבים החוששים לבריאותם".

תגובת ארגון אדם טבע ודין לדו"ח:

המשרד להגנ"ס אינו בודק שורה של חומרים מסוכנים ונסמך על ירידה בזיהום האוויר המתבססת על גז טבעי שצפוי שיאזל בתוך מספר שנים.

מנכ"ל 'אדם טבע ודין', עו"ד עמית ברכה מסר בתגובה לנתוני זיהום האוויר שפרסם היום המשרד להגנת הסביבה כי התמונה הורודה המצטיירת על ירידה בנתוני זיהום האוויר היא חלקית ואינה משקפת את המצב בפועל. "הנתונים שפורסמו אינם משקפים ניטור ומדידה של שורת חומרים רעילים ומסוכנים כמו כספית וארסן אשר נפלטים בכמויות גדולות בארץ ואין כל מדיניות להפחתתם".   

עוד הסביר עו"ד ברכה כי המשרד להגנת הסביבה מודה כי הירידה שנרשמה בנתוני זיהום האוויר הינה כתוצאה מהמעבר לגז טבעי: "כולם יודעים שצריכת החשמל גדלה  ושהגז הטבעי הוא משאב מתכלה. בעוד פחות משנות דור, ייתכן כי כל מאגרי הגז הטבעי בישראל יתייבשו. לכן, במקום להתהדר בירידה בזיהום האוויר על המשרד להגנת הסביבה חלה החובה לחשוב על היום שאחרי מיצוי הגז הטבעי ולזכור שכיום אין מדיניות ואין תקציבים למציאת מקורות אנרגיה חלופיים".

ד"ר אריה ונגר, ראש תחום אוויר ואנרגיה ב'אדם טבע ודין' הסביר כי התקנים אינם חזות הכל וכי הם לעולם אינם מספקים הגנה מלאה לבריאות הציבור ולסביבה: "נזקים בריאותיים עלולים להתרחש גם ברמות סביבתיות העומדות בתקן, לכן יש לבחון את מקורות הפליטה הגדולים ולגבש מדיניות סביבתית מודרנית וחכמה לטיפול בהם באמצעות הכרזה על מוקדי זיהום מרכזיים כעל "ערים מוכות זיהום אוויר", שיפור האכיפה ותיקון התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר והפיכתה מחסרת משמעות לתוכנית אמיתית ושאפתנית".

[wysija_form id="4"]

Categories: אדם טבע ודיןאיכות הסביבהבריאות
אדם טבע ודיןאוויראיכות הסביבהאריה וגנרגלית גפןדוד לפלרהמשרד להגנת הסביבהזיהום אווירמגמה ירוקהעמית ברכהTags:
מערכת תשתיות :מערכת תשתיות הוקמה בשנת 2008 ופועלת לקידום התעשייה הישראלית ומכילה חוקרים וכותבים מהשורה הראשונה בענפי הקיימות, הנדל"ן, האנרגיה והסביבה.