גז טבעי

דליה אנרגיות תחתום על חוזה חדש עם שותפות תמר

דליה אנרגיות תחתום על חוזה חדש עם שותפות תמר

דליה אנרגיות, החברה המקימה את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, תחתום היום על הסכם שינויים עם "תמר" וזאת לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים דרש זאת. השינוי יכלול בעיקרו את העובדה כי "דליה" תצמצם בחצי את כמות הגז שתכננה לקבל מ"תמר" החל מהשנה החמישית וזאת בשל טענת הממונה כי ההסכם במתכונתו הקודמת היווה מעין הסדר כובל.

כמו כן, ב"דליה" שוקדים במרץ על שינוי הרכב בעלי המניות כדי להשלים את גיוס המימון לטובת התחנה שעלות הקמתה עומדת על 4 מיליארד שקל. השינוי הוא הכרח שנבע מכך שמשרד האנרגיה קבע כי על בעלי ההון של "דליה" להביא עימם סכום של לפחות 20 אחוז הון עצמי בכדי להניע את מהלך ההקמה.

תחנת הכח המדוברת שעתידה לקום באזור צפית שבסמוך לקריית מלאכי מתוכננת לספק כ-870 מגה וואט, מה שיהפוך אותה לספקית החשמל הפרטית הגדולה במשק. עם זאת, רשות החשמל והרשות להגבלים עסקיים חששה כי החוזים של תמר לא יאפשרו כניסת מתחרים ולכן החשיבה אותו ככובל. נתון נוסף שגרם לשינוי קשור בעובדה כי נכון לעכשיו יש רק צינור גז אחד המוביל גז מן הים, דבר שמעצים את כוחה של תמר באופן שפוגע בתחרות.

בהסדר המתוקן נוספו התנאים הבאם: מתן אופציה לדליה לקצר את החוזה ל-7 שנים בלבד או להפחית בחצי כמות ה-Take or Pay; מתן אפשרות לדליה למכור עד 15% מהגז לצרכנים נוספים בתעשייה; ויתאפשר לה לרכוש גז מספקים נוספים. בדליה בחרו שלא לקצר את החוזה, אלא לקצץ בחצי את ה-Take or Pay

דליה אנרגיות מוחזקת בידי חברת חירם-אפסילון (43.3%) שבשליטת משפחת לנדאו, משקי התק"מ (43.3%), סיגמא-אפסילון (3.3%) של עלי ברנע, משה לסרי ויגאל פורת וקרן תשתיות ישראל (10%). לפני כחודשיים הודיעה דור אלון כי באמצעות שותפות שבה היא מחזיקה 55%, רכשה 36.2% ממניות חירם אפסילון בתמורה ל-75 מיליון שקל. בכך מחזיקה דור אלון בשרשור 15.7% מפרויקט תחנת הכוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>