גז טבעי

תגלית הגז הגדולה בעולם בעשור האחרון: מאגר לוויתן מכיל 453 מיליארד מ"ק גז טבעי

תגלית הגז הגדולה בעולם בעשור האחרון: מאגר לוויתן מכיל 453 מיליארד מ"ק גז טבעי

חברות ומשקיעי הגז הטבעי התעוררו ליום רווחי במיוחד כאשר קיבלו את דיווח חברות הגז השותפות בקידוח לויתן לבורסה. "אנו מתכבדים להודיע בזאת על תגלית גז טבעי משמעותית בקידוח "לויתן 1" (להלן:"הקידוח"). הקידוח ממוקם ברישיון רחל בעומק מים של כ- 1,634 מטר, במרחק של כ-135 ק"מ מערבית לחיפה וכ-47 ק"מ דרום מערבית לתגלית "תמר". הקידוח הגיע לעומק של כ- 5,170 מטר (כולל עומק מים) לתחתית המטרה העיקרית (פרוספקט NG10) ונערכו בו בדיקות שונות, לרבות בדיקות חשמליות (לוגים) והוצאת גלעין (Coring) משכבת המטרה וזאת לטובת בחינות נוספות.

.

כפי שמסרה מפעילת הקידוח, חברת נובל אנרג'י מדיטרניאן (להלן:"המפעילה"), בקידוח נתגלו בשכבת המטרה חולות מאגר באיכות טובה מאוד, המכילים גז טבעי, בעובי כולל (נטו) של לפחות 67 מטר במספר שכבות שונות מגיל טרצייר אוליגומיוקן (המקבילות גיאולוגית לחולות המאגר שזוהו בקידוחי תמר). המידע שנתקבל מהקידוח, מאשר את הערכותיה של המפעילה טרום הקידוח בדבר הטווח המשוער של משאבי הגז הטבעי (estimated resource range) לפיו ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של משאבי הגז הטבעי הניתנים להפקה (gross mean resources) בשדה לויתן הינו כ- 16 TCF (כ- 453 BCM). לפי הערכת המפעיל, שדה לויתן משתרע על שטח גדול מאוד של כ- 325 קמ"ר ועל כן יהיה צורך לבצע שני קידוחי הערכה או יותר על מנת להמשיך ולהעריך את היקף עתודות הגז בשדה לויתן.

לאור האמור, קידוח "לויתן 1" הינו תגלית גז טבעי. בשלב זה טרם התקבלה המלצה מאת המפעילה האם יש צורך בביצוע מבחני הפקה בקידוח זה. העבודות בקידוח ימשכו כמתוכנן אל המטרות המשניות: פרוספקט לויתן (אוליגוקן תחתון) ופרוספקט לויתן (קריטיקון תחתון), לעומק כולל של כ-7,200 מטר. התוצאות מהקידוח לשכבות העמוקות, אשר ההערכות אודותיהן לרבות סיכויי הצלחתן נמוכים יחסית (כמפורט בדו"ח המיידי מיום 29.8.2010), צפויות להתקבל בתוך כחודשיים- שלושה.

אסדת קידוח נוספת (Pride North America) צפויה להגיע למימי ישראל בתחילת 2011 במטרה לבצע קידוח הערכה בשדה לויתן, ואולם טרם נתקבלה החלטה מחייבת בדבר ביצוע הקידוח, מיקומו ותקציבו.

בכוונת השותפים בקידוח להמשיך ולבחון אפשרויות שונות לייצוא של הגז הטבעי שנתגלה לרבות באמצעות צנרת ו/או גז טבעי נוזלי (LNG). להערכת השותפים התוצאות הראשוניות מהקידוח – 2 – עשויות לתמוך בביצוע פרויקט ייצוא בלפחות אחת מהחלופות האמורות (בתנאים הפיסקאליים הקיימים).

אחוזי ההחזקה בזכויות בקידוח הינם: נובל אנרג'י מדיטרניאן (המפעילה) %39.66. דלק קידוחים, שותפות מוגבלת %22.67. אבנר חיפושי נפט, שותפות מוגבלת %22.67. רציו חיפושי נפט (1992), שותפות מוגבלת %15.00."

לנדאו "לפטור את מאגר 'תמר' ממסקנות וועדת ששינסקי"

שר התשתיות, עוזי לנדאו "אימות הנתונים מ'לוויתן', ערב הגשת המסקנות הסופיות של וועדת ששינסקי, מבהיר באופן חד-משמעי, כי הרווח הגדול ביותר יהיה של אזרחי ישראל, אשר ייהנו פעם אחת מהגז של 'תמר', ופעם שנייה מרווחי מאגר 'לוויתן'. הבשורה היום מחזקת את הצורך הברור להעניק ללא שיהוי למאגר 'תמר' תנאים חריגים ויוצאי דופן למספר שנים, באופן שיבטיח בוודאות את הפקת הגז והגעתו לחוף עד שנת 2013, שנה שהיא קריטית לקיומו הסדיר של משק החשמל בישראל".

אורי אלדובי, יו"ר איגוד תעשיות מחפשי הנפט והגז באיגוד לשכות המסחר, ברך את החברות השותפות בקידוח לוויתן "התוצאות בקידוח לוויתן הן תחילת הדרך להפיכת ישראל למעצמת אנרגיה, ולהפיכת ישראל למדינה מייצאת גז ולא מייבאת גז. יש פה הזדמנות להפוך את מדינת ישראל למעצמת אנרגיה בקנה מידה בינלאומי." והוסיף "מציאת גז היא חלק ראשון בתהליך ארוך ומיגע, עתיר השקעה וסיכון, של בניית התשתיות הנדרשות לייצוא הגז. על המדינה להבין, שזאת משימה לאומית. לכן, יש לייצר את הסביבה הפיסקאלית הנדרשת למשיכת ממנים ומשקיעים זרים, הנדרשים להשקעה בקידוחים ובתשתיות, בסדר גודל חסר תקדים. נדרש להשלים במהרה את הליך הסדרת המיסוי בענף. אסור שהמלצות הביניים של ועדת ששינסקי, יעצרו את תנופת הפיתוח ואת היזמים בענף וימנעו את תנופת הקידוחים הצפויה."

גם רון חיימובסקי, יו"ר נתיבי הגז הטבעי מתכונן להאצת קצב הפיתוח של תשתיות הגז הטבעי כתוצאה מאימות נתוני הקידוחים: "תוצאות התגלית בלווייתן יחזקו את משק האנרגיה של ישראל שנים קדימה. אנחנו בנתיבי הגז, נערכים במלוא המרץ על מנת להיות ערוכים לקלוט את הגז הטבעי מהמאגרים שהתגלו. עם השלמת הגיוס המוצלח שלנו אמש, אנחנו יכולים להתקדם קדימה, בתוכניות הפיתוח של החברה ולהביא את בשורת הגז מלווייתן והמאגרים האחרים שיתגלו, לכל חלקי המדינה."

פורום פעולה אזרחית יוצא למאבק על תמלוגי הגז לציבור

בזמן שחברות הגז והמשקיעים מנהלים מאבק נגד ועדת ששינסקי אשר המליצה במסקנות הביניים להעלות את התמלוגים, יוצאים פעילי  "פורום פעולה אזרחית" הפועלת למען חלוקת משאבי הטבע לכלל הציבור הישראלי למאבק נגדי, היום יגיעו עשרות פעילי "פורום פעולה אזרחית" בירושלים למחות בעת הרצאתו של פרופסור איתן ששינסקי באוניברסיטה העברית.

באותה השעה ישתתף הרב מיכאל מלכיאור, מייסד "פורום פעולה אזרחית", בכנס פעילים באוניברסיטת בן גוריון, בהשתתפות סטודנטים ותושבי באר שבע והסביבה שהתגייסו למאבק על העלאת חלקו של הציבור ברווחים מאוצרות הטבע בישראל. בינתיים, נערך מטה המאבק של פורום פעולה אזרחית להגברת פעילות המחאה בשבועות הבאים.

About מערכת תשתיות

מערכת תשתיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>