מים אפורים

פעילי מגמה ירוקה הפגינו מול משרד הבריאות בדרישה לקדם את חוק מים אפורים

פעילי מגמה ירוקה הפגינו מול משרד הבריאות בדרישה לקדם את חוק מים אפורים

ניצן הורביץ ומפגינים מול משרד הבריאות – צילום: דנה גרו

פעילי מגמה ירוקה הפגינו אתמול מול משרד הבריאות בירושלים, בדרישה להפסיק לעכב את חוק מים אפורים, בגלל טענות מיושנות שהחוק מתוכנן לפתור. הפעילים סחטו מפת ארץ ישראל גדולה אל תוך אסלה, ויקראו לסגן שר הבריאות ליצמן: ישראל נסחטת לאסלה- חוק מים אפורים הוא הפתרון! ליצמן: במקום קברים- דאג למים אפורים! ח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ), שיזם את החוק, הצטרף למפגינים, אשר פגשו את סגן השר ליצמן וקבלו בפניו על שמשרד הבריאות נוהג באטימות כלפי משבר המים ומתייחס אליו כבעיה של משרדים אחרים וכי הוא מעוניין שכך יישארו פני הדברים.

אנטונינה פולביקוב, פעילת מגמה ירוקה במכללת אורנים: "כשדיברנו עם סגן השר ליצמן, ניסינו להיכנס איתו לפרטים ברורים אך הוא העדיף לדבר בסיסמאות ובמנטרות ולא היה נראה שהוא באמת מבין למה הוא מתנגד. משרד הבריאות חסר מנהיגות! ליצמן חייב לקחת אחריות ולהסיר את התנגדותו מהחוק. פתרון משמעותי למשבר המים נמצא כעת בידיו והוא בוחר להתנגד בניגוד לכל הגיון בריא."

ח"כ ניצן הורוביץ: "כל יום שבו חוק מים אפורים לא עובר בכנסת, אנחנו ממשיכים לשפוך לאסלה אלפי ליטרים של מי שתייה יקרים. במקום להמשיך לגרור רגליים, על הממשלה לאמץ את החוק הזה במהירות ולנצל אותו לטובת חסכון אמיתי, יעיל ופשוט במים. הרגליים שהממשלה שמה לחוק הזה רק עולים לצרכן ולמשק המים כולו הון רב".

לצורך המחשה, בכל הדחת אסלה נשטפים לביוב 9 ליטרים של מי שתייה טהורים. בהסתמך על הנתון של רשות המים, לפיו הדחת מי אסלה מהווה כ-35% מצריכת המים הביתית, הרי שהטמעת מערכות מים אפורים בשליש מן הבתים בארץ תוכל לחסוך כ-75 מיליון קוב מים בשנה, להוסיף כ-30 ס"מ לכנרת, לחסוך אלפי שקלים בשנה לכל משפחה ולחסוך הקמת מתקן התפלה בינוני.

חשוב לציין כי שימוש במערכות לטיפול והשבה של מים אפורים נהוג במדינות רבות בהן קיימת מצוקת מים ביניהן אוסטרליה,יפן, ארה"ב וירדן. לאור כל הנתונים הללו, היעדר מנגנון שכזה במדינה כמו ישראל כמוהו כעיוורון וחירשות לפתרון שנמצא כבר כאן.

מגמה ירוקה- ארגון סטודנטים למען הסביבה. הארגון מבוסס על אלפי סטודנטים מתנדבים הפרוסים ביותר מעשרים קמפוסים ברחבי הארץ, מתל חי בצפון ועד אילת בדרום. מגמה ירוקה פועלת במגוון דרכים לקדם נושאים סביבתיים החל מפעילות ישירה והפגנות, דרך פעילות פרלמנטרית, ברמה הארצית והמוניציפלית, ועד לפיתוח מעורבות קהילתית וחינוך הדורות הבאים לערכים סביבתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>