חברת החשמל

5000 ילדים השתתפו בכנס נתיב האור לבטיחות ואנרגיה מתחדשת

5000 ילדים השתתפו בכנס נתיב האור של חברת החשמל לבטיחות, התייעלות אנרגטית ואנרגיה מתחדשת

מיצג אנרגיה מתחדשת של חברת החשמל – צילום: ארנון מעוז

5000 ילדים – חילונים, דתיים, ערבים וחרדים, מ-88 רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ, הגיעו היום (ג') לאירוע הוקרה ארצי, לסיכום שנה"ל תש"ע לתוכנית "נתיב האור" – דרך חיים בטוחה בסביבת חשמל, שהתקיים  באתר חוות חפצי-בה של חברת החשמל, ליד העיר חדרה, במעמד שר החינוך גדעון סער. תוכנית "נתיב האור", היא יוזמה של חברת החשמל, בפיתוח מכון יעדים, ואושרה ללימוד בבתי הספר היסודיים על ידי משרד החינוך בשיתוף מרכז השלטון המקומי. באירוע הושקו מיצגי אנרגיה מתחדשת – אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח הכוללים צגים ממוחשבים המציגים את נתוני ייצור החשמל הירוק והחיסכון בפליטות גזי החממה.

טורבינת רוח של חברת ישראוינד באתר חברת החשמל - צילום: ארנון מעוז

טורבינת רוח של חברת ישראוינד באתר חברת החשמל - צילום: ארנון מעוז

מדובר באירוע שנתי, שהוא הוקרה למנהיגות צעירה, "ילדי נתיב האור" – המחויבים למנוע תאונות חשמל בקרב אוכלוסיית הילדים ובכך מהווים סוכני שינוי בקהילה. הילדים לומדים על עולם החשמל וסכנותיו, לאתר ולדווח למוקד 103 על כל תקלה או מפגע, ובנוסף, התוכנית מקנה לילדים ערכים שיהפכו אותם לאזרחים פעילים ואכפתיים המוכנים לתרום לזולת.

פרוייקט "נתיב האור" נולד כתוצאה מן הצורך להתמודד עם בורות וחוסר בקיאות הציבור בנושא בטיחות בשימוש בחשמל. בעקבות עשרות מקרים שונים של התחשמלות ילדים, ביניהם גם מקרים מצערים של התחשמלות ילדים על גבי עמודי חשמל. הנחת היסוד של הפרויקט היא שהתנהגות נכונה ובטיחות יבואו רק ממקום של ידע וחוויה. כל הפתרונות האחרים מטפלים בסימפטומים ולא במחלה. ב"נתיב האור" הושם דגש על יצירת שינוי תרבותי ואקלים של בטיחות.

שגרירים של שינוי אנרגטי

נתוני ייצור חשמל נקי והפחתת גזי חממה - צילום: ארנון מעוז

נתוני ייצור חשמל נקי והפחתת גזי חממה - צילום: ארנון מעוז

באירוע התקיימה פעילות לימודית-חווייתית-תחרותית בתחנות שכללו: חידון מסכם לפעילות בבתי הספר במהלך השנה, תחנות בהן הילדים איתרו מפגעים בבית, ניסויים מדעיים, איתור מפגעים ברשת חשמל, ועוד. במקום הראשון בתחרות נתיב האור זכו ילדי נתיב האור מקרית מלאכי, במקום השני ילדי נתיב האור מג'וליס, במקום השלישי ילדי נתיב האור מהרצליה ומקום רביעי ילדי נתיב האור מאשדוד.

עוז עזריאלי, מהנדס חשמל מזה 33 שנה בחברת החשמל ומנהל תוכנית נתיב האור לכתב תשתיות "הרעיון הוא להקנות ידע חיוני לילדים כדי שיהפכו לשגרירים של שינוי. 250 עובדי חברת החשמל עורכים סדנאות ב-1000 בתי ספר ברחבי הארץ לבטיחות בחשמל, התייעלות אנרגטית, ואנרגיה מתחדשת".

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר אמר שחברת החשמל מניפה שלושה דגלים: דגל איכות החיים – שזו המחויבות של החברה לספק ללקוחותיה חשמל זמין ואיכותי, דגל איכות הסביבה – שזו המחויבות של החברה לשמור על הסביבה ולשם כך היא משקיעה כ- 8 מיליארד ₪ בהתקנת סולקנים בתחנות הכוח, כדי שתושבי ישראל ינשמו אוויר טוב, ודגל שלישי הוא דגל הבטיחות. "שום דבר לא שווה חיי אדם" אמר לסקר, "ואתם, ילדי נתיב האור, שגרירים שלנו. היו מקרים שבזכותכם ניצלו חיים", אמר לסקר.

3 Comments

 1. ניקול מזור

  השנה הייתי בנתיב האור היה ממש כיף!!!!!
  למדנו הרבה דברים על חשמל,אנרגיות…………………….

 2. עינבר צדוק

  טאטאני הייתי בנתיב האור ובחפציבה היה מאוד כיף הביאו לנו:
  חולצות של נתיב האור ומים קלמרים עם מחשבונים חטיף.

  במקרה אני לובשת היום את החולצה

 3. עינבר צדוק

  אני הייתי בנתיב האור ובחפציבה היה מאוד כיף הביאו לנו:
  חולצות של נתיב האור ומים קלמרים עם מחשבונים חטיף.

  במקרה אני לובשת היום את החולצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>